• Facebook Group: 197239440321588
+420777937244 Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript www.whiskoteka.cz

Ochutnávka Silver IV

Ani se nechce věřit tomu, že jedna z nejčistějších a nejjemnějších whisek se rodí v palírně Glenmorangie, která leží v drsných oblastech Skotska, v severní vysočině. Zpočátku se zde snad do pálení whisky ani moc nechtělo. V 18. století zde více jak sto let byl pivovar, teprve v roce 1849 byla oficiálně zahájena výroba whisky. Také kotle byly původně vytvořeny pro výrobu ginu v jiné palírně (šetřilo se a na nové prostě nebylo) a ne na whisky - ostatně proto se také jedná s více než pěti metry o nejvyšší kotle ve Skotsku. A tak ke specificky jemnému charakteru whisky Glenmorangie vlastně dost pomohla kombinace náhod.

K poslední změně vlastníka došlo poměrně nedávno, v roce 2004, kdy palírnu převzala „továrna na luxus“ Louis Vuitton Möet Hennessy. Firma v roce 2007 představila i nový design, který si na ochutnávce představíme. Zajímavostí je, že počet klíčových zaměstnanců palírny byl ve všech dobách právě 16. A o těchto 16 lidech z městečka Tain, kde palírna leží (16 Men Of Tain) si můžete přečíst na etiketě každé láhve Glenmorangie.

Palírna je průkopníkem tzv. woodfinishingu, kde se whisky nechává zrát minimálně 10 let v sudech po bourbonu, čímž vznikne základní produkt, Glenmorangie Original. Část produkce se pak místo stáčení dává na další dva roky do sudů po různých alkoholech, jako je portské, Sauternes, sherry atd. Tak vznikají další whisky z naší ochutnávkové kolekce a je skvělé si moci porovnat, jak se Original odlišuje od ostatních, které ještě pár měsíců stráví v dalších sudech.

Pokračujme whiskou, která zrála klasicky 10 let v sudu po bourbonu a na další dva roky byla umístěna do sudu po sladkém víně z oblasti Bordeaux, víně Sauternes. Velmi jemná a trochu medová whisky Glenmorangie Nectar d´Or je skvělým výsledkem.

Oproti tomu portské dodá mírně kořeněnou chuť a neopakovatelnou temnou rubínovou barvu. Postavte si láhev Glenmorangie Original a láhev Glenmorangie Quinta Ruban vedle sebe a uvidíte ten propastný rozdíl.

Sudy po sherry jsou druhými nejčastějšími sudy, kde zraje whisky (samozřejmě drtivá většina je v klasických bourbonových sudech). A v Glenmorangie využívají hned dva druhy sudů po sherry. Sherry Oloroso ze Španělska dává charakter Glenmorangie Lasanta, whisky, ve které typicky najdete vanilku a rozinky.

Ta druhá whisky dozrává v sudech po dalším španělském sherry – Pedro Ximenez a jmenuje se Glenmorangie Sonnalta PX (PX je zkratka Pedro Ximenez). Sonnalta je whisky, která patří do prestižní sady „Private Edition“.

Předcházející whisky Glenmorangie se při stáčení ředí na ne zcela typických 46%. Nicméně i v této palírně musí existovat silná a neředěná whisky – je to Glenmorangie Astar 57,1%. Tato whisky neprochází woodfinishingem, ale zraje od samého počátku ve speciálních sudech, které jsou vyráběny z vybraných dubů rostoucích ve státě Missouri.

Nebyla by to palírna, která by nenechala své příznivce zakusit něco ze starších receptur. Whisky stylově přibližující počátek 20. století je Glenmorangie Finealta, a protože v té době se ještě sušilo nad rašelinou, jedná se o (pro Glenmorangie netypicky) jemně kouřovou whisky. I tato whisky je součástí Private Edition.

Luxusním bonbónkem na konec je nejušlechtilejší whisky Glenmorangie Signet. Je vyváženou směsí velmi starých whisek, některé i více než 30 let.

Každá whisky je podávána v množství 0,02l (malý panák). Cena za ochutnávku SILVER IV je 790 Kč. Vylosovaný účastník obdrží malý dárek, který souvisí s prezentací.