• Facebook Group: 197239440321588
+420777937244 Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript www.whiskoteka.cz

Ochutnávka Silver II

V dobách minulých bylo sušení sladu přímým ohněm nedílnou součástí výroby skotské whisky. Postupem doby se vkus spotřebitelů měnil a s rostoucím exportem vzrůstala i poptávka po whisky jemnější chuti a vůně. Celá řada palíren tak, i díky technologickým změnám, sušení sladu na přímém kouři omezila, či dokonce zcela odstranila. Zůstal jen malý počet palíren, které si tvrdošíjně navzdory módním trendům udržely tento starobylý způsob výroby skotské whisky. Pravou baštou kouřových whisek zůstal ostrov Islay. Když se koncem 20. století začala značná část spotřebitelů obracet zpět k tradičním single malt whiskám, byly tyto palírny připraveny splnit jejich požadavky. Pojďme tedy v naší další tematické ochutnávce prozkoumat tajemství tradičních skotských kouřových single malt whisek.

Na nejsevernější výspě Skotska, na Orknejských ostrovech, leží palírna Highland Park. Ve Skotsku je tato whisky poměrně oblíbená. 12 let stará Highland Park je vhodným začátkem pro naši ochutnávku. Whisky má poměrně vyrovnanou paletu chuti a vůně s tóny medu a vřesu podtržené sušeným ovocem. Postupně přicházejí kořeněné tóny. Vše je podtrženo lehkou rašelinnou prokouřeností.

S druhým vzorkem zavítáme na ostrov Islay, který je považován za baštu kouřových whisek. Nicméně vzhledem k tomu, že se nacházíme na samém začátku ochutnávky, nebudeme tlačit na pilu a ochutnáme 12 let starou Caol Ila. Tato whisky je velmi příjemná a olejovitě kouřová chuť spíše jen podtrhuje sladce ovocné tóny.

Z ostrova Islay je to jen skok na jiný skotský ostrov Jura. Původní whisky z ostrova Jura byly velmi podobné kouřovým whiskám z Islay. Dnes zde operuje jediná palírna Isle of Jura, jejíž whisky se dnes mnohem víc podobají whiskám z Highlands. Všechny produkty této palírny postrádají výraznou kouřovitou chuť a jsou spíše ovocné. Výjimkou je Isle of Jura Superstition, která díky speciální přípravě vyniká jemně fenolickou kouřovou chutí s tóny medu, skořice a koření.

Ochutnávka kouřových whisek bez Taliskeru by určitě nebyla úplná. Tato whisky také pochází z ostrova, ne z Islay, ale ze Skye. 10 let stará Talisker patří u milovníků skotské single malt mezi neopomenutelné stálice. Plná sladová chuť doplněná rašelinným kouřem s nezbytnou dávkou mořské slanosti řadí tuto whisky do té nejlepší společnosti.

V druhé polovině ochutnávky již nezbývá místo pro někoho, kdo nemá jako rodiště uveden ostrov Islay. Otevřme druhou polovinu whiskou Laphroaig, možná nejznámější značkou z ostrova Islay. Pro zpestření vybereme rovnou 10 let starou Laphroaig Cask Strength. Neředěnou whisky v sudové síle (obvykle 58-60%) – opravdu pití pro pravé znalce. Všechny chutě a vůně podpořené silou alkoholu opravdu explodují v ústech. Přesto je překvapivě dobře pitelná (ovšem s mírou).

Nyní nemůže následovat nic jiného než Lagavulin, odvěký konkurent a rival Laphroaigu. Obě whisky jsou rovnocenné co do prokouřenosti. Je-li však Laphroaig hravě lehký se sladovou chutí, má Lagavulin plné až těžké tělo, jedná se o opravdu hutnou whisky. Ochutnáme asi nejtypičtější produkt palírny - 16 let starou whisky Lagavulin.

Možná ve stínu obou předchozích rivalů stojí dle mého názoru naprosto nezaslouženě  další palírna z Islay – Ardbeg. Myslím, že je prostě skvělá. 10 let stará Ardbeg je dokonale prokouřená (možná ještě více než její dva předchůdci), nicméně její nádherná lehkost dovoluje vyniknout sladovým tónům a u tohoto druhu whisky i překvapivé mocnosti. Zážitek…

Na závěr jsme zvolili na rozdíl od tradičních whisek limitovanou edici Bruichladdich Octomore. Whisky z palírny Bruichladdich obecně nevynikají silnou kouřovostí. Ovšem tato edice se vymyká všemu, co Bruichladdich až doposud vyrobila. Pravděpodobně je to nejkouřovější skotská whisky výrazně rašelinné chuti, avšak kupodivu bez medicínských tónů, které jsou tak typické pro ostatní kouřové whisky z Islay. Prostě bomba na konec…

Každá whisky je podávána v množství 0,02l (malý panák). Cena za ochutnávku SILVER II je 790 Kč. Vylosovaný účastník obdrží malý dárek, který souvisí s prezentací.