• Facebook Group: 197239440321588
+420777937244 Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript www.whiskoteka.cz

Ochutnávka Platinum

Ochutnávka Platinum je skutečně top a zařazujeme ji proto, abyste mohli jako jedni z mála lidí na této planetě ochutnat skutečně výjimečné whisky. Této degustaci dáváme alias "whisky a její stáří". Podobně jako u vína je některé whisky lepší stáčet po deseti či patnácti letech, kvalitní whisky však mají potenciál maturovat mnohem déle. A právě jim se věnujeme na ochutnávce Platinum.

 Začneme jednou právě zletilou, a sice Glenfiddich 18 let, která se vyrábí metodou typickou pro tuto palírnu, která je jako jedna z mála od svého založení v rodinných rukou, v rukou rodiny Grantů. Část dávky zraje v sudech po sherry Oloroso, část v tradičním americkém dubu po bourbonu. Poté se obě složky smíchají a nechají tři měsíce uležet (anglicky se tomu říká romanticky "marry") v dřevěných kádích. Dávky nejsou velké a jsou individuálně číslované a značené.

Hodnocení Whiskoteky
vůně: tráva, suché listí, slad a rozinky
chuť: jemná, kulatá, krémová, vanilka, vanilkový cukr, dochuť hořká čokoláda

Člověk je ve dvaceti letech v plném rozkvětu, whisky už je naproti tomu docela zralá. Platí to i pro 21 let starou Glenfarclas. Porovnejte ji s Glenfiddich - obě palírny leží ve Speyside, obě jsou již několik generací v rodinných rukou. Glenfarclas je bohatá a vyvážená, má tmavší jantarovu barvu. Ve vůni trocha sherry či tropického ovoce s náznakem sladké kouřovosti, chuť bohatá, ovoce a něco koření s dlouhotrvajícím zakončením přecházejícím do čokolády.
Hodnocení Whiskoteky

vůně: dominují citrusy, líp voní než chutná
chuť: nejdřív sladká, pak hořká - mandle, humus - zemina, dlouhý dozvuk

 

Další whisky této degustace byly destilovány v devadesátých letech. Pamatujete ještě na tu dobu?

 

Degustaci zakončíme whisky Teaninich, 33 let z kolekce Murray McDavid, limitovaná edice 725 lahví z roku 1973 v sudové síle 55,9%.