• Facebook Group: 197239440321588
+420777937244 Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript www.whiskoteka.cz

ALSASKO – TROCHU JINÁ FRANCIE

 

Alsaský vinohrad patří k nejzajímavějším vinařským oblastem nejen ve Francii. Historie vinařství v tomto regionu sahá až do doby římského osídlení. Vinařství v Alsasku zažilo dobu vzestupů a slávy, ale i dobu pádů a úpadku. Římský rozmach byl přerušen vpádem germánských kmenů, obnovení vinic přichází s nástupem vlády Merovejců a Karlovců. Od 7. století mají na růst věhlasu alsaských vín významný vliv nově vznikající velká opatství a biskupství. Svého vrcholu dosahuje alsaské vinařství v 17. století, kdy jsou místní vína vyvážena do širokého okolí. Tento slibný proces bohužel zastavila třicetiletá válka, která Alsasko velmi silně poznamenala. Od té doby alsaský vinohrad po více než 200 let upadal a díky révokazu, ale i četným válkám a územním změnám koncem 19. století alsaské vinohradnictví jako významný pojem francouzského vinařství prakticky zaniklo. Proces obnovy, který započal po první světové válce a byl dovršen v 50. letech 20. století, znamená návrat alsaského vinařství na výsluní.

Díky bouřlivé geologické minulosti sahající do období před více než jednou miliardou let, pozdějšímu střídání moří, jezerních útvarů a souše, díky celé řadě geologických zdvihů a propadů s konečným vlivem sedimentů z poslední doby ledové a také díky poměrně nedávné krajinotvorné činnosti řeky Rýn najdete v alsaském vinohradu snad všechny představitelné typy půd, které se mnohdy střídají po pár desítkách metrů.

Alsaská vinařská oblast je tvořena pásem vinic v délce zhruba 100 km, který se táhne od Berstettu na severu až po Thann na jihu. Vinice se rozkládají na přechodu rýnské planiny a pohoří Vogézy, které hlavně ve střední a jižní části tvoří dokonalou ochranu před studenými západními větry. Šířka vinohradu je poměrně malá a většinou dosahuje jen několika stovek metrů.

Klasifikace a značení vín je kombinací německého a francouzského systému. Zcela francouzská je orientace na kvalitu pozemků (terroir). V roce 1962 byl ustaven systém AOC Alsace (Appelation d´Origine Controllê), který stanovil přesná pravidla a podmínky pro pěstování a zpracování hroznů v Alsasku. V roce 1975 byl kodifikován systém výběru a značení nejprestižnějších pozemků, který vstoupil v účinnost v roce 1983 ustanovením prvních 25 pozemků s označením Grand Cru. V dnešní době je v Alsasku evidováno 51 pozemků nesoucích toto prestižní označení. Německý systém připomíná ve Francii poměrně nezvyklá výroba vín z jedné odrůdy, která je v Alsasku vždy uváděná na etiketě. Také systém značení vín podle zralosti hroznů a cukernatosti vstupního moštu připomíná spíše model německý. Pokud na etiketě naleznete označení Vendanges tardives, jedná se o pozdní sběr a víno s vyšším podílem zbytkového cukru a vyšším obsahem alkoholu[VL1] . Označení Sélections de grains nobles znamená v překladu výběr z hroznů a jedná se většinou o sladká vína.

V Alsasku se smí pěstovat následující odrůdy vína: Auxerrois, Chardonnay (pouze pro výrobu Cremantu – šumivé víno vyrobené tradiční metodou), Chasselas, Gewurztraminer (smí nést označení Grand Cru), Muscat (smí nést označení Grand Cru), Pinot blanc, Pinot Gris (smí nést označení Grand Cru), Pinot Noir (jediná povolená červená odrůda), Riesling - nejvýznamnější a nejrozšířenější odrůda (smí nést označení Grand Cru), Sylvaner (smí nést označení Grand Cru, ale je schválené jen na dvou Grand Cru).

Ze široké palety alsaských vinařů jsme pro Vás vybrali pět vinařství, která podle našeho názoru reprezentují nejlépe celou škálu možností alsaského vinohradu:

 

 

weinbach clos

 

Domaine Weinbach – Clos de Capucins, starobylý klášter, kde dnes vinařství sídlí, se nachází v městečku Kaysersberg, na úpatí kopce Schlossberg, na kterém se rozkládá stejnojmenná Grand Cru vinice. Vinařství patří k těm nejproslulejším v celém Alsasku. Hlavně rieslingy patří k tomu nejlepšímu, co může alsaský vinohrad nabídnout. Nicméně i ostatní odrůdy jsou v podání vinařství opravdovou lahůdkou. Vinařství proslulo také svými pozdními sběry (Vendanges tardives) a výběry z hroznů (Sélections de grains nobles).

 

 

 

 

Domaine Muré – je další perlou alsaského vinařství v našem portfoliu. Rodinné vinařství s více než mure1300 letou tradicí. Dnešní vlastníci reprezentují již 11. a 12. generaci vinařů. Vinařství se nachází v obci Rouffach a vlastní pozemky o rozloze 25 ha. Část pozemků se rozkládá na dvou Grand Cru -  Vorbourg a Zinnkoepflé. Nejcennějším pozemkem vinařství je Clos St. Landelin, což je ohrazená část vinohradu v jižní části Grand Cru Vorbourg. Vína tohoto vinařství jsou proslulá nejen ve Francii. Raritou je červený Pinot Noir, který je pěstovaný na nejlepším pozemku Clos St. Landelin (nesmí však nést označení Grand Cru) a patří k nejlepším červeným vínům Alsaska.

 

sipp

Louis Sipp – patří k nejznámějším rodinným vinařstvím v Alsasku. Jeho historie sahá do počátku 20. století. Sídlí v malebném městečku Ribeauvillé. Hospodaří na 40 ha a část vinic se nachází na dvou Grand Cru – Kirchberg a Osterberg. Zajímavostí je, že vinařství dodává i starší ročníky vín, u kterých plně vynikne potenciál stárnutí a zrání těchto skvělých vín. Od Louise Sippa dovážíme také špičkové alsaské pálenky (hruškovice, třešňovice, mirabelkovice, ale i pálenky z jednotlivých odrůd vinné révy).

 

 

 

 

 

beyer

Emile Beyer – Vinařství sídlí ve starobylém domě uprostřed nádherného středověkého městečka Eguisheim. Rodina Beyerů je velmi rozvětvenou starou alsaskou rodinou, která se zabývá vinařstvím a obchodem s vínem již od 16. století. Vinařství hospodaří na 19 ha vinic, z nichž část se nachází v oblastech Grand Cru Eichberg a Pfersigberg. Nejprestižnějším pozemkem je 2,5 ha Clos Lucas Beyer, který se nachází v nejlepší části Grand Cru Pfersigberg a nabízí vůbec to nejlepší, co mohou rieslingy v této oblasti nabídnout. Obecně platí, že vína Emile Beyer nabízejí perfektní vyjádření terroiru a vinařského umění z oblasti Alsaska. Christian Beyer, který vede vinařství, se zaměřuje na kvalitu, při respektování tradic alsaského vinařství.

 

 

 

 

Clélisner - brunoment Lissner – Historie rodinného vinařství sahá až do roku 1848, ale jméno Clément Lissner se objevilo na etiketách až v 30. letech 20. století. Vinařství sídlí ve Wolxneimu v nejsevernější části alsaského vinohradu. Obhospodařuje 8 ha vinic, z čehož 1,2 ha náleží do Grand Cru Altenberg de Wolxheim- špičkového terroiru pro riesling. Část vinic se také nachází na legendárním Rothsteinu, který je tvořen červenými pískovci. Opravdovou duší vinařství je Bruno Schloegel, který vede vinařství spolu s Marianne Lissnerovou. Bruno je nejen vinařem, ale i geologem a biologem. Při své práci využívá plně možností terroiru a ctí pravidla přírodního a ekologicky udržitelného vinařství. Také při práci ve sklepě ctí tradici a respektuje přirozené vlastnosti místních vín. Jeho rieslingy jsou vynikající ukázkou možností této odrůdy v severním části alsaského vinohradu.

 

 

Vína z výše uvedených vinařství dováží naše společnost do České republiky a můžete si je objednat na našem E-shopu.

[VL1]